Επιλογές

Διάκριση των μαθητών της Ε΄τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Αμπελοκήπων "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΚΕΠΑΡΝΗΣ" στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Schook Lab 2015.

Οι μαθητές της Ε? τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Αμπελοκήπων, συμμετείχαν με την ομάδα «Ρεύματα και Πνεύματα» στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό School Lab, όπου συμμετέχουν ομάδες μαθητών από την Ε? Δημοτικού μέχρι την Γ? Γυμνασίου και συνδιοργανώνεται από το Βρετανικό Συμβούλιο και το Υ.Πο.Παι.Θ.

Η ομάδα «Ρεύματα και Πνεύματα» προκρίθηκε στην τελική δεκάδα και παραβρέθηκε στους τελικούς, το Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 στο πλαίσιο του 2ου Athens Science Festival όπου παρουσιάστηκαν τα δέκα καλύτερα video και υποστήριξε τη δουλειά της μπροστά στο κοινό και στην κριτική επιτροπή.

Τελικά κατέκτησε την 3η ΘΕΣΗ και φυσικά αξίζουν σε όλους τους μαθητές και όσους τους βοήθησαν θερμά συγχαρητήρια.

Σημειώνουμε ότι στον διαγωνισμό συμμετείχαν περισσότερες από 200 ομάδες από σχολεία ιδιωτικά και δημόσια από όλη την Ελλάδα.