Οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Αμπελοκήπων «Γ. Σκεπάρνης» διακρίθηκαν στους 15ους Μαθητικούς Θεατρικούς αγώνες "Ακτίς Ονείρου" με το βραβείο Διασκευής Κλασσικού Νεοελληνικού Θεάτρου για το έργο «Οι Πανουργίες του Μπερτόλδου», βασισμένο στο ομότιτλο έργο του Γιώργου Σκούρτη. Το έργο διασκεύασε ο θεατροπαιδαγωγός Γιάννης Πουταχίδης, εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής του σχολείου, εμψυχωτής και σκηνοθέτης της Θεατρικής Ομάδας.

Το έργο είναι μια απολαυστική κωμική αλληγορία για έναν πανούργο και άτρομο χωρικό, που διεκδίκησε το αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να είναι ελεύθερος, κάνοντας τα πάντα προκειμένου να μην προσκυνήσει μπροστά στον βασιλιά του.

Η παράσταση θα ξαναπαρουσιαστεί στο Δημοτικό Θέατρο Αμπελοκήπων στις 9/6/2015 στις 19:00 με ανοικτή πρόσκληση γαι το κοινό.